Egy kis quiche – mit kell tudnod róla?
A quiche egy francia eredetű sós sütemény vagy lepény, melynek alapja egy laza és morzsás tészta. A tölteléke általában sós, minden földi jó lehet a tojáson és tejszínen kívül benne. Így például sajt, sonka, hagyma, gombák vagy egyéb zöldségek. A quiche-t gyakran előételként vagy könnyű főételként szolgálják fel.
Variációk a quiche töltelékére
A quiche ízletes és sokoldalú étel, mivel számos variációban elkészíthető, és hidegen vagy melegen is fogyasztható. Mivel a tészta alapjában véve sós, így legjobban a sós ízvilágú töltelékek jöhetnek szóba a tejszínes-tojásos alapban. Így például lehet:
- szalonnás-hagymás
- gombás
- brokkolis-petrezselymes
- sonkás
- húsos / májas
- bolognais
Amit itt olvasol receptet, az szalonnás hagymás, és a tésztája egy 22 cm-es piteformára elegendő. Ez a tésztamennyiség megfelel 4-5 db 7 cm-es kosárkának is.
Érdekességek a quiche-sel kapcsolatban
Összemegy
Ebben a tésztában nincs tojás, aminek fehérjetartalma rugalmassá tenné a tésztát. Így ahogy elkezd sülni, ezzel együtt vizet veszíteni, össze fog menni. Ez látványosan a kisebb, 5-7 centis formáknál még nem mutatkozik meg. Akkor jön elő, ha 20-22 centis piteformában készíted:
Azaz egy esetben a kicsi formánál is lászik: ha pontatlan vagy. Az, hogy összemegy, azt is jelenti, hogy ami rés (szakadás, illesztési pontatlanság, stb) icipici volt az elején, az itt meg fog nőni. Lesz rajta szép nagy luk, ami megnehezíti a töltelék bentmaradását, vagy akár, ha valamilyen elképzelés miatt több darabból tennéd össze, akkor konkrétan szétesik.
Innen tudod, hogy eléggé elmorzsoltad a lisztet és a vajat
A lisztet és a vajat először elmorzsoljuk, pont azért, hogy omlós tésztát kapjunk. Ekkor kap a liszt egy burkot, ami meggátolja a gluténszálak egymásba kapcsolódását. (Ez tenné rugalmassá a tésztát.)
Ahhoz, hogy ez a burok kialakuljon, szükséges, hogy hideg legyen a vaj, különben inkább összeolvad, összefolyik, mindent csinál, csak nem lesz igazán jó. Ha már nem látsz egész darab vajakat a lisztben, amik sülésnél megolvadva csúnya lukat hagynának maguk után, akkor próbáld meg a következőt:
Fogj egy kevés lisztes vajat, szorítsd össze az öklödben. Ekkor egyben kell maradnia, mint a kép bal oldalán. Nem szabad szétesnie, mintha csak liszt lenne. Ám egy kicsit megnyomva ugyanúgy szétporlad, mint a kép bal oldalán.
Vakon sütjük először
A 160 C fokon történő elősütésnek az a lényege, hogy kapjon a tészta egy keményebb kérget. Ha megnézed, ez egy nagyon omlós tészta lesz (vajon miért is van az omlós tészták kategóriájában?), így ehhez csak olyan töltelék passzol, ami ezt egy kicsit nedvesíti. Ám ha a folyékony tölteléket a nyers tésztára zuttyantod, akkor nem tud átsülni, szalonnás lesz vagy nyers marad.
Quiche
Eszközök
Hozzávalók
A tészta
115 gramm liszt
75 gramm hideg vaj
30 gramm hideg víz
1 kiskanál só
A töltelék
160 gramm tejszín
1 egész tojás
1 tojás sárgája
30 gramm sajt
só
bors
szalonna
hagyma
Instrukciók
A hideg vajat morzsold össze a liszttel. Célszerű robotgépet használni, hogy a kezedtől ne melegedjen fel.
Add hozzá a hideg vízben elkevert sót és dolgozd össze.
Pihentesd a hűtőben 1 órát.
Az 1 óra után nyújtsd ki, béleld ki a formát (sütheted több kicsiben, vagy egy nagyban).
Figyelj arra, hogy ne szakadjon meg, mert sülés közben a tészta összemegy (az a luk pedig ezzel együtt megnő). A formát teljesen a tetejéig béleljük, nem csak az alját.
Villával szurkáld meg, 160 C fokra előmelegített sütőben vakon süsd. (vakon sütés: babot vagy más száraz nehezéket teszünk a tésztára, hogy ne púposodjon fel).
A töltelék
A szalonnát és a hagymát pirítsd össze.
A tejszínt, tojást és sajtot hidegen keverd össze.
A tejszínes keverékbe tedd bele a már kihűlt hagymás szalonnát
Ízlés szerint sózd és borsozd.
Az összeállítás
Az elősütött formát (vagy formákat) töltsd meg a hideg, még folyékony töltelékkel, és 180 fokos sütőben tűpróbáig sütsd.