A tökéletes zsemle – Forró és ropogós
A zsemle, egy olyan péktermék, ami az évek során vált népszerűvé és elengedhetetlenné vált a mindennapi étkezéseink során. Kerekded formája, lágy textúrája és jellegzetes ízvilága miatt vált a zsemle sokak kedvencévé világszerte. Míg különböző régiókban és országokban változhatnak az elkészítési módok és receptek, a zsemle sokféle kulináris kalandot kínál.
A zsemle készítése roppant egyszerű, szinte csak liszt, víz, élesztő és só kombinációja. A sütés során a konyhát elárasztja az illatuk, és nem lehet ellenállni annak, hogy ne kóstolj egy frissen kisült zsemlét. 🙂
A zsemle sokoldalúan felhasználható – tökéletes választás a reggeli szendvicsekhez, vagy akár egy könnyű uzsonnához. A kis mérete és puhasága miatt ideális kísérője lehet leveseknek, szószoknak is. Így tehát, ha a kenyér és péksütemények szerelmese vagy, a zsemle kínál neked egy ízletes és könnyed lehetőséget, hogy kulináris élményekbe merülj.
Ha pedig pirítva használod zsemlekockaként, akkor ideális levesbetét lehet bármelyik krémleveshez.
A vizes zsemle elkészítése
A létező legegyszerűbb tésztával rendelkező finomság, így az elkészítéséhez sem kell atomfizikusi végzettség 🙂 Összeállítod a tésztát, ami annyit tesz, hogy a mérés után alaposan kidagasztod akár kézzel akár géppel.
Ha a bolti méretű zsömlét szeretnéd végeredményként látni, akkor 66 grammos adagokat készíts. Mielőtt szidnád a boltosokat, hogy kilopják az anyagot a végeredményből, mert nincs is 66 grammos a zsömle, megnyugtatlak, a tied sem lesz. Sülés közben is veszít valamennyi vizet, és mikor még forró, akkor is párolog.
A legegyszerűbb, ha videón mutatom meg, hogy hogyan készíts a feldarabolt tésztádból gombócot, ami végülis a zsemle végső formája.
Mivel itt már nem fogsz vele tovább dolgozni, csak megvárod, hogy megkeljen, így a „szép” felével felfelé teszed le. A „csúnya” fele, azaz a slussza lefelé legyen (ez az a rész, ahol a tészta összezár). Segítségül: a fenti videó kezdőképén slusszal lefele vannak a képernyő bal alsó részén a kész bucik.
Van-e adalék a tésztájában?
A zsemle tartalmazhat adalékot már normál esetben is. Ám ettől nem kell messzire szaladnod, semmi különlegesség nincs benne. A pékségekben sikér kerül még bele, azaz hogy inkább vissza, mert amit a malmok a búzából az őrlés során kivettek, azt teszik vissza. Ennek mértékét láthatod a receptben és a kalkulátorban is.
Mi van akkor, ha neked nincs odahaza pluszban sikér?
Sebaj, megteszi az aszkorbin sav, közönséges nevén C-vitamin is. Ez ugyan el fog bomlani a sülés során, de amíg el nem éri azt a hőmérsékletet, amin szétesik, addig táplálja például az élesztőt, ami így jobb munkát tud végezni.
Ám ha ez sincs otthon, vagy pont nincs kedved használni, akkor ez az az összetevő, amit büntetlenül kihagyhatsz.
Vizes zsemle kalkulátor
Bár lentebb megtalálod az általános receptet, ez a kis kalkulátor viszont segít, hogy ha adott darabszámú zsemlét szeretnél készíteni. Ekkor csak megadod, hogy hány darabot sütnél a standard méretű zsemlékből, valamint azt, hogy milyen mértékegységben szeretnél számolni.
Ennyi darabot készítek: | |
Mértékegység: | |
Liszt: | |
Élesztő: | |
Só: | |
Adalék: | |
Víz: |
Gyors tipp: ha te nagyobbat szeretnél készíteni, mert úgy szereted, akkor például dupla méretű végeredménynél fogj össze 2 normál zsemlét.
Vizes zsemle
Eszközök
Hozzávalók
428 gramm liszt
2,5 dl víz
17 gramm élesztő
6 gramm só
Instrukciók
A slusszával (csúnya rész, ahol összezár a tészta) lefelé teszed le ("szép" felével felfelé), majd letakarva kelni hagyod.