Isler – A különleges, de mégis egyszerű édesség
Az isler (vagy ischler) egy csokoládékrémmel bevont, töltött, omlós tésztapárból készült kerek sütemény. Ennyit a száraz tényekről, ígérem, hogy a süti már nem lesz szikkadt 🙂
Számos változata létezik: van, amely kizárólag csokoládéval készül, de lekváros és habos változatai is vannak.
Az Isler eredete
A legenda szerint elõször I. Ferenc József tiszteletére készítették. A nevét Bad Ischl fürdõvárosáról kapta, amely már az akkori Osztrák-Magyar Monarchia idején is népszerű fürdőváros volt.
A süteményt valóban itt találták fel, de több mint 100 évvel késõbb, így Sissi nem ebből a sütiből hódolt édességek iránti szenvedélyének.
Egy Richard Kurth nevû cukrász alkotta meg a Zauner cukrászdában az 1950-es években.
Az Isler napjainkban
Eredetileg rumos csokoládékrémmel készült, de napjainkban népszerű a ribizli-, vagy baracklekvárral megtöltött verzió is. A Zauner Cukrászdában kétféleképpen készítik az islert: csokoládéval leöntve és töltve, vagy lekvárral töltve és kávés krémmel leöntve.
Az Isler titka: egyszerűség és minőség
Az isler elkészítéséhez nincs szükség bonyolult összetevőkre, csak néhány egyszerű, mégis kiváló minőségű alapanyagra. A tészta elkészítéséhez liszt, hideg vaj, darált dió vagy más ízlés szerinti olajos mag, porcukor, tojássárgája és egy csipet só szükséges. A bevonathoz pedig csokoládé és némi étolaj szükséges. Az extra ízélményért pedig választhatunk kedvenc lekvárunkat és díszíthetjük fehércsokival, magvakkal vagy friss gyümölcsökkel.
Ahogy látod, az alapanyagok szerint ez egy roppant egyszerű édesség. A titok, hogy használj mindenből jó minőséget, mert így egymást fogják erősíteni.
A finom linzertészta ropogós alapja, a lekvár friss íze és a csokoládé gazdag aromája együtt alkotják ezt az egyedi gasztronómiai élményt. Az isler elkészítése közben az otthon melegében érezhetjük a csipetnyi történelmet, mindezt a saját, egyszerű konyhánkban.
Az Isler – kézzel készített öröm
Az isler készítése egyben kreatív kihívás is, ahol a tészta formázása és a díszítés szabad kezet ad akár már a kezdő cukrásznak is. Ezzel az édességgel nem csak az ízek, de a szemet is elkápráztathatjuk, hiszen az elkészült isler karikákat kedvünk szerint díszíthetjük fehércsokival, magvakkal vagy akár friss gyümölcsökkel is. Az elkészült isler nem csak finom, de igazi kulináris műalkotás is, így akár ehető gasztroajándékként is megállja a helyét.
Összegzés
Az isler egy igazi gasztronómiai élmény, amely egyszerűségével és kifinomult ízeivel magával ragadja az embert. A tészta állaga, a lekvár friss íze és a csokoládé gazdag aromája együtt alkotják ezt az egyedi édességet. Bár hosszúnak tűnhet a sok hűtőzés miatt, de a recept valójában roppant egyszerű, így te is elkészítheted odahaza ezt az ünnepi, különleges hangulatot adó finomságot.
Próbáld ki te is, és élvezd az isler által nyújtott édességet és örömöt!
Isler
Eszközök
Hozzávalók
A tésztához
200 gramm liszt
90 gramm vaj
45 gramm porcukor
1 tojás sárgája
1 csipet só
A bevonat
300 gramm étcsokoládé
fehércsoki, ha díszíteni is szeretnéd csíkokkal
Instrukciók
A tészta
A kiszaggatott tésztát sütőpapírra téve 180 fokon süsd készre. Hamar meg fog sülni, mert vékony a tészta! (A maradékot gyúrd össze és kezdd a 2-es ponttól újra, nem elfelejtve a hűtést)
A csokimáz
Kevergetve hűtsd vissza a csokit 30-33 fok körülig, ekkor kezdj az islerkarikákkal dolgzni.
Az összeállítás
Az összeragasztott karikákat tedd hűtőbe, míg a lekvár egy kicsit megszilárdul. (Amikor már meg tudod emelni a felső karikát úgy, hogy az alsó is jön, akkor van kész)
A kihűlt, összeragadt isler korongokat fejjel lefele mártsd az olvadt csokiba annyira, hogy csak a legalsó oldala ne legyen csokis, amúgy legyen rajta csokikabát, vagy rácsra helyezve (alatta tálca legyen) egyszerűen öntsd nyakon csokival.
Hűtőrácsra téve csepegtesd le (igen, tegyél alá valamit, mert folyni fog). Ha buborékos lenne a csoki, akkor a rácsot finoman az asztalhoz ütögetve pukkaszd ki, ha szeretnéd, díszítheted is.
Amint a csoki megszilárdul, díszíthető és fogyasztható.